Daleki Wschód, Indie, Afryka. Jeśli lubisz dalekie podróże, a ulubioną pamiątką z wakacji jest dla Ciebie waza lub dekor na ścianę, na pewno spodoba Ci się proponowana przez nas metamorfoza salonu – styl kolonialny w odświeżonej, egzotycznej wersji. Pozwól zabrać się w tropiki!
Brytyjska powściągliwość z nutą szaleństwa
Tradycyjny styl kolonialny, nazywany także brytyjskim, ma swój początek w XIX w. Brytyjczycy w poszukiwaniu wrażeń i pieniędzy ruszyli na podbój dalekich krain – Karaibów, Dalekiego Wschodu, Afryki czy Indii rozpoczynając epokę kolonializmu. Ta niezwykła mieszanka – brytyjskiego chłodu i elegancji z niesamowitym bogactwem lokalnej ornamentyki i tradycyjnych materiałów – stworzyła wyjątkowy styl cieszący się popularnością do dziś.
Styl kolonialny opiera się na kontrastach. Przykładem jest zestawienie neutralnego tła ścian, miękkich kanap i dywanów w kolorze spalonego słońcem piasku z ciemnym egzotycznym drewnem. Typowe dla kolonializmu rodzaje drewna to wenge, mahoń, palisander.
Często podczas urządzania wnętrza, skupiamy się w stylu kolonialnym na łączeniu tradycyjnych wiktoriańskich mebli brytyjskich z tymi pochodzącymi z nowych części Imperium.
Takie wnętrza aż się proszą o dodatkowe dekoracje. Mnożenie tekstur i aranżowanie elegancko rzeźbionych mebli drewnianych oraz wyjątkowych dodatków stworzą komfortowe, wyrafinowane przestrzenie z odrobiną zachowawczości.
Kolonialny salon – baza dla tropików
Wybór tego stylu jako bazowego jest zupełnie niezobowiązujący. Minimalistyczne, jasne przestrzenie dają nieograniczone pole do kreatywnego popisu, a ciemne meble z naturalnego drewna są trwałe i niezwykle praktyczne! Brytyjskie style kolonialne i indyjskie zależą od naturalnych kolorów i faktur. Jeśli jesteś fanką koloru we wnętrzach, możesz dodać do palety barw te kojarzone z przyprawami. Czerwień szafranu, żółć kurkumy i głęboki odcień granatu indygo dadzą niesamowity efekt w połączeniu ze wzorami indyjskimi.

1. Dekoracyjna misa Eryk, 2. Zasłona gotowa Eliza, 3. Poszewka Karmen, 4. Obraz dekoracyjny Megan, 5. Poszewka dekoracyjna Scott, 6. Figurka dekoracyjna metal, 7. Koc Borys, 8. Dekoracyjny wazon Eryk
Nie ma tradycyjnego kolonialnego stylu bez dekoracji. Lokalne rękodzieło, pamiątki z wakacji, indyjskie czy afrykańskie manufaktury to Twoje inspiracje. Szukaj dodatków, takich jak dekoracyjne wazony z porcelany z geometryczną fakturą czy poduszki z aksamitu lub miękkiego welwetu, zdobione metalicznym, ornamentowym nadrukiem lub flokowanym wzorem. Indyjskie figurki inspirowane światem zwierząt (np. inkrustowane słonie) i metalowe latarnie to doskonały wybór wykańczający wnętrze.
Jeśli nie jesteś fanką jasnych delikatnych zasłon przypominających moskitiery, wybierz zasłonę z lekko nabłyszczanego materiału w odcieniu mlecznej czekolady lub kakao – sprawdzi się równie dobrze!
Tropikalna dżungla w kolonialnym salonie
Brytyjski styl kolonialny jest świetną bazą do dalszych eksperymentów. Ostatnim krzykiem mody wnętrzarskiej są roślinne równikowe klimaty, które świetnie podkręcą opisywany przez nas wyżej styl. Dodają mu nowoczesności i lekkości. Brytyjczycy zafascynowani lokalną florą i fauną w nowym otoczeniu, często wprowadzali ją do swoich domów. Rośliny doniczkowe, paprocie i palmy dodały charakteru tropików do tych eleganckich domów – weź z nich przykład.
Jak wygląda nasza metamorfoza salonu?
Metamorfoza polega na przekształceniu typowego stylu kolonialnego we wnętrze tropikalne. Osiągniemy ten efekt w prosty sposób poprzez zmianę kolorystyki. Bazowe dla kolonialistów kolory – neutralne, wybielone słońcem kremy i beże wzbogacimy turkusem i soczystą zielenią – na przykład w formie pledu zarzuconego na salonową kanapę.
Miłośniczkom trendu botanicznego w aranżacji wnętrz na pewno spodobają się ręcznie wykonane ceramiczne patery i lampy wzorowane na kształtach liści palmowych czy tak popularnych ostatnio monaster, w zdecydowanym kolorze. Ciężkie poduchy z flokowaniem lub złoconymi tłoczeniami zamieńmy na te delikatniejsze, np. z nadrukowanymi liśćmi amazońskich roślin albo z efektem malowania farbami akwarelowymi. To podkreśli letni charakter wnętrza.
Ostatnim elementem zupełnie odmieniającym nasz kolonialny salon będą zasłony z florystycznym motywem – zamiast brązowo-złotych połyskujących tafli. Co ważne, nie możemy zapomnieć o roślinach we wnętrzu!
W tropikalnym salonie rośliny — w jakiejkolwiek formie — odgrywają dużą rolę w schemacie dekoracyjnym. Świeże, żywe rośliny mają naturalnie kojący charakter, co czyni je idealnie dopasowanymi do roli salonu w naszych mieszkaniach. Zależnie od tego, czy masz rękę do kwiatów czy do tej pory trzymałaś się od nich z daleka, wybierz żywe palmy, drzewka bonsai, wężownice, sukulenty.
Możesz też zdecydować się na inne ulubione kwiaty w egzotycznym klimacie lub ich plastikowe odpowiedniki. Sztuczne kwiaty dekoracyjne, o ile będą odpowiedniej jakości, posłużą długie lata, a prawie nikt nie zorientuje się, że nie są prawdziwe.

1. Zasłony gotowe Gabi, 2. Poszewka dekoracyjna Scarlet, 3. Obraz Leaf, 4. Kula dekoracyjna Shia, 5. Kwiat dekoracyjny Bonsai, 6. Koc Mona, 7. Wazon dekoracyjny Shia, 8. Poszewka dekoracyjna Scarlet
Połączenie tych różnorodnych stylów, tradycyjnego brytyjskiego stylu kolonialnego i tropikalnych elementów, pozwoliło na stworzenie modnej aranżacji salonu w prosty sposób. Dzięki zdecydowanym kolorystycznym zmianom jedynie w sferze dodatków i tekstyliów możemy niedużym nakładem sił i kosztów wykreować wnętrze, które przywołuje minione epoki. Będzie na pewno delikatne i eleganckie, a do tego wyrafinowane i wygodne. Taki styl sprawdzi się we wszystkich miejscach, które mają dawać poczucie odpoczynku.
Spróbuj wprowadzić go do swojego domu!
Dodaj komentarz