Chcesz wymienić oświetlenie w swoim domu i zdecydowałeś się na zakup nowej lampy. Wszystkie funkcjonalne i estetyczne aspekty przeanalizowane, model wybrany, zakupy zrobione… i co dalej?
Okazuje się, że nową lampę trzeba jeszcze jakoś zainstalować na suficie. Nie martw się – podłączenie lampy wcale nie należy do trudnych zadań. Nie musisz mieć specjalistycznych umiejętności, doświadczenia, ani nawet żyłki majsterkowicza, by samodzielnie przeprowadzić podłączenie lampy sufitowej. Krok po kroku pokażę Ci jak zrobić to prawidłowo i sprawnie.
Przygotuj potrzebne narzędzia.
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak podłączyć lampę sufitową przemyśl, jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne. Najlepiej przygotować wszystkie potrzebne rzeczy, zanim jeszcze przystąpimy do montażu. Wtedy nie będziemy musieli przerywać sobie pracy i cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. Przygotuj:
- śrubokręt z próbówką (kontrolką przepływu prądu) albo zwykły śrubokręt i miernik prądu,
- taśmę izolacyjną,
- kołki rozporowe (dobrane do rodzaju lampy i materiału, z jakiego wykonany jest strop),
- wiertarkę,
- drabinę.
Wyłącz napięcie.
Pamiętaj także, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyłącz napięcie w sieci. Kiedy wyłączysz odpowiednie bezpieczniki, sprawdź, czy w przewodach na pewno nie płynie prąd. Możesz zrobić to za pomocą miernika czy śrubokrętu z próbówką. Wystarczy, że przyłożysz końcówkę próbówki do przewodu i dotkniesz palcem jej drugi koniec. Jeżeli w przewodzie nadal płynie prąd, próbówka się zaświeci. Bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową, zatem nigdy nie pomijaj tego kroku.
Rozpoznaj przewody.
Standardowo, w każdym z mieszkań mamy trzy przewody, które wyprowadzone są z sufitu. Dwa przewody fazowe i jeden zerowy – musisz je określić. Zdejmij z przewodów ok. 3 cm izolacji i rozdziel w taki sposób, aby pod żadnym pozorem nie stykały się końcówkami. Następnie, po ponownym włączeniu bezpiecznika, sprawdź za pomocą próbówki lub miernika, w którym z przewodów płynie prąd. Zachowaj ostrożność, by nie dotknąć przewodu dłonią. Przewody fazowe spowodują zapalenie lampki w próbówce. Przewód zerowy nie da żadnego efektu. Kiedy uda się Ci ustalić który przewód jest fazowy, a który zerowy – oznacz je lub zapamiętaj. Później ponownie wyłącz bezpiecznik.
Przygotuj otwory do przykręcenia lampy.
Obejrzyj wybraną przez siebie lampę i sprawdź, ile otworów będzie potrzebne, by ją przykręcić. Najlepiej przyłożyć ją do sufitu i zaznaczyć ołówkiem miejsca wiercenia. Nawierć otwory i umieść w nich kołki rozporowe.
do zdjęcia wykorzystano lampę LUCY
Podłącz i zaizoluj przewody.
Do połączenia przewodów konieczna będzie tzw. kostka – zwykle jest dołączona do lampy. W innym wypadku dokupisz ją np. w każdym markecie budowlanym. Zwykle na kostce oznaczone jest podłączenie przewodów fazowych i zerowych. Musimy w tych samych miejscach podłączyć nasze przewody do kostki. Aby sprawdzić, czy zrobiliśmy to poprawnie, musimy włączyć na chwilę bezpieczniki. Jeżeli wszystko jest w porządku, ponownie wyłączamy napięcie i przy pomocy taśmy izolacyjnej oklejamy przewody.
Przykręć lampę.
Po wykonaniu wszystkich tych czynności pozostaje nam już tylko przykręcenie lampy. Musimy więc przyłożyć lampę do sufitu i schować pod nią wszystkie przewody. Do przygotowanych wcześniej otworów wkręcamy śruby i gotowe. Czasami w zestawie dostaniemy też zaślepki, które wkładamy w miejsca wkręconych śrub, aby całość prezentowała się jeszcze lepiej.
Okazuje się więc, że samodzielne podłączenie lampy na suficie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczą dobre chęci i odpowiednio przygotowany plan działania. Mam nadzieję, że moje wskazówki ułatwią Wam to zadanie.
Brak komentarzy