Zarówno zasłony, jak i firany stanowią bardzo ważny element dekoracyjny wnętrza. Nadają mu ostatecznego charakteru oraz wprowadzają ciepłą atmosferę. Aby nie zaburzyć estetyki pomieszczenia, musisz odpowiednio dobrać ich długość. Jak to zrobić?
Wysokość okna – poznaj odpowiednią długość firan
Firanki nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Zanim zabierzesz się jednak za mierzenie, przemyśl dokładnie, jak planujesz zamieścić firanę? Czy będzie sięgała tylko do parapetu, a może aż do samej podłogi? A może chcesz, aby Twoja firanka opierała się o podłogę i delikatnie marszczyła na końcu? Wysokość tkaniny zawsze wymiarujemy od połowy żabki do momentu, w którym planujemy jej zakończenie.
Typowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad parapetem, albo 5 – 10 cm poniżej. Zakładając, że firanki czy zasłony będą sięgać do samej podłogi, to powinny kończyć się około 2 cm nad nią. Jeśli natomiast mają opierać się lub drapować, powinny być dłuższe niż odległość podłoga – szyna, o ok. 5 – 20 cm. W przypadku materiału na tzw. szelkach odpowiednią długość ustalisz poprzez pomiar odległości od górnej krawędzi karnisza. Natomiast w przypadku przelotek dodaj do długości 3 cm.
Do obliczenia odpowiedniej ilości materiału najlepiej posłużyć się stalową miarką. Kiedy ustaliłaś już ostateczną długość tkaniny, dodaj 20 cm na estetyczne zakończenie dołu oraz 5 cm na wykończenie na górze. W przypadku zasłon, które planujesz układać w bogate fałdy i kontrafałdy, na wykończenie góry warto dodać 20 cm. W przypadku tiulu do długości dodaj 12 cm na obręby.
Wspaniały efekt dekoracyjny uzyskasz, gdy przy wieszaniu zasłon razem z firanami, te ostatnie będą krótsze o 1 cm.
Szerokość, czyli jak wymierzyć firany, aby dobrze się układały
Firany
Po pierwsze, zmierz szerokość karnisza. Później zastanów się, czy chcesz, aby Twoje firany były pomarszczone. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się marszczenia podwójne. Aby uzyskać taki efekt, pomnóż szerokość karnisza razy 2. Chcesz, aby tkanina w oknie była jeszcze bardziej pofałdowana? Pomnóż razy 3 lub 4. Pamiętajmy jednak, że podczas wyrównywania i obszywania boków, ilość materiału zmniejsza się o około 10 cm. Dlatego, taką ilość warto dołożyć przy planowaniu ilości materiału na firankę. Pamiętajmy również o dopasowaniu liczby metrów do wybranej taśmy marszczącej (szerokość ostateczną mnożymy przez grubość taśmy marszczącej 1,5-3 razy, zależnie od rodzaju).
Zasłony
Szerokość zasłon uzależniona jest w dużej mierze od funkcji, jaką mają pełnić. Czy będą stanowiły jedynie element dekoracyjny, a może będą również służyć do zasłaniania okien na noc? W przypadku tej pierwszej opcji najlepiej wybrać tkaninę wykończoną taśmą marszczącą. Natomiast do zasłaniania okien, praktycznym rozwiązaniem będzie wykończenie przelotkami lub szelkami. Podczas ustalania finalnej szerokości zasłon, stosuj dokładnie te same zasady, jak w przypadku firanek.
Marszczenie – nie zapominaj o nim!
Im mocniejsze marszczenia, tym lepiej prezentuje się firanka. Nie zapominaj jednak, że i ten rodzaj dekoracji powinien być dopasowany zarówno do pomieszczenia, jak i rodzaju tkaniny.
Firanki żakardowe
Stosuj marszczenie w zależności od wielkości i rozmiaru wzoru. Delikatne i drobne wzory możesz marszczyć dość mocno – nawet w stosunku 1:2, a nawet do 2,5. Jeśli natomiast na Twoich firanach znajdują duże, wyraziste zdobienia, wówczas zastosuj standardowe, podwójne marszczenia.
Firanki lekkie i cienkie
W tym przypadku najlepiej prezentować będzie się marszczenie podwójne lub razy 2,5.
Jeżeli na firankach znajdują się wzory: szlakowe, żakardowe, haftowane, jak również te z aplikacją gipiurową, zastosuj marszczenie na taśmie z kontrafałdą w stosunku 1:2,5, a nawet 1:3.
Jak wymierzyć firany i zasłony? 6 podstawowych zasad pomiaru
1. Zanim zabierzesz się za pomiar tkaniny warto, abyś miała już na stałe zamontowany karnisz i znała jego szerokość.
2. Najdokładniejszy pomiar firanek i zasłon zrobimy przy użyciu taśmy budowlanej.
3. Pomiar zawsze sprawdzaj na bokach i na środku karnisza.
4. Jeżeli planujesz powiesić firanki sięgające do ziemi, zawsze zostawiaj 2-3 cm miejsca pomiędzy materiałem a podłogą. W przypadku parapetu tkanina powinna sięgać 5-10 cm poniżej niego. Dzięki temu będzie się lepiej układać.
5. Firanki powinny mieć szerokość 1:1,5 lub nawet 1:2 w stosunku do szerokości karniszy. Pozwoli to na swobodne zmarszczenie materiału.
6. Pamiętaj o zapasie materiału potrzebnego do wykonania zakładów, np. dla zasłony prostej nadmiar powinien wynosić min. 10 cm, a optymalnie 20 cm.
Jeśli chcesz poznać złote zasady doboru firan i zasłon do eleganckiego salonu, przeczytaj nasz wcześniejszy tekst.
Dodaj komentarz