Istnieje wiele metod wieszania firan i zasłon. Konkretny sposób zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Niektóre wymagać będą użycia karnisza rurkowego, inne szynowego. Pamiętajmy jednak, że sposób mocowania jest bardzo istotny, gdyż stanowi bardzo ważny element dekoracyjny okna. Co więcej, dzięki niemu możemy również optycznie poprawić proporcje pokoju. Jak więc poprawnie wieszać firanki?
Jak wieszać firanki na żabki?
To najbardziej tradycyjny i popularny sposób zawieszania zasłon i firanek w oknie. Tkaninę możemy zamocować całkiem prosto – bez marszczenia lub układając ją w efektowne fałdy. Zanim jednak uzyskamy pożądany efekt, musimy się mocno napracować.
Najbardziej popularną metodą wieszania firanek jest „złapanie” tkaniny za brzegi na skrajnych żabkach, następnie środek materiału wiesza się na środkowym mocowaniu, a później środki połówek zaczepia się na środkowych żabkach danej połówki karnisza. Nieco łatwiejsze w użyciu są żabki z haczykami, które najpierw przyczepia się do firanki, a potem zaczepia haczykami o kółeczka znajdujące się na karniszu.
Niestety, upięcia na żabkach mają kilka mankamentów. Fałdy zazwyczaj są nieregularne i w różnych odległościach. Dodatkowo, upinanie tkaniny z rękoma wyciągniętymi do góry jest mało komfortowe, a czasami nawet dość bolesne dla naszych ramion. Chcąc dopasować szerokość materiału do długości karnisza, musimy wykonać kilka prób upięcia, zanim zawiesimy zasłony. Ponadto, przy silnym pociągnięciu za materiał, może się on wysunąć z żabki, a w najgorszym przypadku może się nawet rozerwać – żabki zakończone są ostrymi ząbkami.
Jeżeli jednak jesteście miłośnikami tego typu mocowania, na pewno ucieszy was informacja, że ostatnimi czasy pojawiły się również żabki dekoracyjne z klamrami (mają oryginalne kształty, często są też zdobione kryształami), które zastępują kółka karnisza (zakłada się je bezpośrednio na drążek).
Taśmy systemowe, czyli pomoc w marszczeniu firan
Ten typ mocowania zapewnia elegancki wystrój okna. Polega na zawieszeniu zasłon za pomocą taśmy marszczącej wszytej w tkaninę. Zawsze marszczymy według określonych proporcji – szerokość zasłony powinna być trzy- lub dwukrotnie większa niż szerokość taśmy po zmarszczeniu. Ilość materiału zawsze dostosowujemy do sposobu i proporcji marszczenia, jaką wyznacza taśma.
Przeczytaj też nasz tekst o marszczeniu firan, gdzie dokładnie omawiamy temat taśm systemowych.
Agrafki – nie takie zwyczajne!
Coraz częściej w upięciach zasłon i firan stosuje się specjalne, plastikowe zapinki – agrafki. Wpina się je w specjalne kieszonki taśmy marszczącej, którą przyszywa się do górnej krawędzi firanki lub zasłony. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że agrafki wpinamy tylko raz. Co więcej, dzięki taśmie nie musimy tkaniny za każdym razem układać po zdjęciu jej z karnisza. Ponowne zawieszanie jest proste i szybkie.
Kółka – klasyka gatunku?
To bardzo proste rozwiązanie, często nazywane również sztancowaniem (wykrawaniem). Metalowe kółka wbite są w wycięty otwór na tkaninie, umożliwiając zawieszenie jej na karniszu. Taka dekoracja okna jest bardzo popularnym rozwiązaniem i pięknie sprawdza się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach. Kółka lub przelotki (nazwa używana zamiennie) mogą być ozdobą wnętrz w różnych stylach. Wszystko bowiem zależy od zastosowanego do dekoracji materiału. Tkaniny na przelotkach szybko się ściąga i zakłada. To największa zaleta takiego sposobu upięcia zarówno firan, jak i zasłon. Warto pamiętać, że ten sposób mocowania jest możliwy tylko na karniszach rurkowych.
Szelki, czyli najprostszy sposób wieszania firan
Innym popularnym, a do tego również wygodnym rozwiązaniem są szelki, które prezentują się bardzo efektownie. W przeciwieństwie do tradycyjnych żabek, nie wymagają upinania, łatwo się je zakłada i zdejmuje z karnisza. Finezyjną odmianą szelek są tzw. wiązane troczki. Doszywa się je do firan i delikatnych tkanin. Takim rodzajem szelki można dowolnie regulować wysokość firany. Dodatkowo wygląd mocowania tkaniny do karnisza prezentuje się naprawdę efektownie.
Systemy flex – prawdziwie nowoczesne rozwiązanie
Ten innowacyjny sposób zawieszenia gwarantuje efekt pięknych, naturalnych fałd. Stosowany jest często w hotelach oraz w 90% domów w Holandii i Belgi. Polega na tym, że w materiale na stałe wszyte są specjalne plastikowe, regulowane haczyki, dzięki którym fałdowanie jest zawsze równe i nie wymaga pracochłonnego układania. Dzięki temu również firany czy zasłony szybko się zakłada i zdejmuje. Nie musimy też martwić się o pranie, ponieważ haczyki wykonane są z syntetycznych materiałów, nie ulegają korozji – można zatem poddać je praniu zwykłemu lub chemicznemu. By móc cieszyć się tym rozwiązaniem warto wyposażyć się w specjalny karnisz szynowy, montowany najlepiej do sufitu lub do ściany.
Już wiecie jak wieszać firanki? Po więcej szczegółów zapraszamy do naszych salonów stacjonarnych w całej Polsce. Tam nasze doświadczone dekoratorki doradzą wam najlepsze i sprawdzone rozwiązania! 🙂
Dodaj komentarz