Materiał, z którego wykonane są firany odpowiada nie tylko za to, jak ułożą się one na oknie. Od niego zależy też, ile światła wpadnie do pomieszczenia czy ile wysiłku będzie nas kosztowało utrzymanie aranżacji okiennej w nienagannej kondycji. Jak wybrać najlepszy materiał na firany do naszego wnętrza?
Delikatne, zwiewne firany z woalu, eleganckie i błyszczące z satyny, a może efektowne i przejrzyste z organzy? Opowiem Ci dzisiaj, jakie tkaniny są najczęściej używane do szycia firan. Przygotowałam też dla Ciebie krótkie vademecum poszczególnych tkanin firanowych – znajdziesz je na końcu artykułu.
Nie tylko klasyczna biel
Decydując się na zawieszenie firan w oknie, nie musisz ograniczać się jedynie do klasycznych odcieni bieli i beżu. Możesz wybrać materiały o bogatej gamie wzorów i kolorów, które doskonale sprawdzą się w różnych pomieszczeniach domu.
Nie zapominaj jednak, że na wymarzony efekt dekoracji okiennej składa się kilka czynników. Należą do nich przede wszystkim:
- odpowiednie ułożenie firany,
- przejrzystość tkaniny,
- stopień przepuszczalności światła.
Jaki materiał na firany sprawdzi się zatem najlepiej? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji.
Efekt bez prasowania – markizeta
Markizeta przypomina siatkę. Może mieć oczka różnej wielkości (mniejsze lub większe – w zależności od gęstości splotu). Im gęstsza, tym trwalsza, jednak przepuszcza wtedy mniej światła.
Firany z gładkiej markizety wyglądają elegancko i doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu, w którym najczęściej przyjmujesz gości. Materiał dobrze się układa i ma dużą zaletę: nie wymaga prasowania. Schnie powieszony w oknie, prostując się jednocześnie pod własnym ciężarem.
Klasyczna elegancja – żakard
Firany żakardowe nigdy nie wychodzą z mody. Mogą być wykonane z delikatnej, lekko nabłyszczanej przędzy, z nici poliestrowych lub poliestrowych z dodatkiem bawełny. Jest to niezwykle praktyczny materiał, który – podobnie, jak markizeta – nie wymaga prasowania. Ponadto możesz czyścić je w pralce w niskiej temperaturze z lekkim odwirowaniem. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do woalu czy organtyny, żakard dużo szybciej łapie kurz.
Ponieważ firany wykonane z tej tkaniny bardzo dobrze przepuszczają światło, idealnie sprawdzą się w pokojach niezbyt słonecznych. Żakard to również materiał trwały i bardzo wytrzymały, który świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym.
Świetlisty woal, czyli delikatność w Twoim oknie
Woal to lejąca i miękko układająca się tkanina. Odrobinę przypomina organtynę, jest jednak zdecydowanie mniej przejrzysta. Pomimo swej nieprzejrzystości znakomicie przepuszcza światło. Sprawdza się zwłaszcza w drapowaniach oraz upięciach.
Bardzo oryginalny efekt dekoracyjny uzyskasz, decydując się na woal cieniowany. Jedno pasmo jest wtedy w jednym odcieniu, drugie – sąsiednie, w innej tonacji. Inna kombinacja to: góra firanki jest jaśniejsza, a dół ciemniejszy. Pięknie wyglądają również woalowe firany w kolorze białym i écru.
Subtelny tiul – dla fanek jasnych wnętrz
Delikatne, przejrzyste, ażurowe, wpuszczają do pomieszczenia sporo światła – takie właśnie są firany wykonane z tiulu. Mogą być bawełniane lub jedwabne. Do tego gładkie lub malowane, z gipurą lub haftowane. Niezwykle łatwe w układaniu. Niestety, wielka miłość do tiulu walczy u mnie z niechęcią do prasowania… Firany tiulowe są bowiem bardzo efektowne, jednak wymagają użycia żelazka po każdym wysuszeniu.
A może satyna?
Firany wykonane z tego materiału doskonale nadają się do salonu oraz sypialni. Satyna może być jedwabna, ale także bawełniana lub poliestrowa. Prawa strona materiału jest zawsze błyszcząca (wieszamy ją w kierunku pomieszczenia), a lewa matowa. Pomimo swego niezwykłego uroku, satynowe firany mają jeden mankament: zawsze przed powieszeniem w oknie wymagają dokładnego wyprasowania.
Mocny akcent w aranżacji okiennej: sztywna tafta
Tafta to całkowite przeciwieństwo miękkich i lejących woali, organtyn czy tiulów. Jest podobna do satyny. W zależności od kąta padania oraz intensywności światła pięknie się błyszczy i mieni. Może również lekko zmieniać kolor.
Pamiętaj jednak, że tafta jest mało przejrzysta. Dlatego najczęściej stosuje się ją do produkcji zasłon lub jako drobny element dekoracyjny (kokardy, lambrekiny, lamówki) do tradycyjnych firan.
A Ty jakie firany wybierasz najczęściej?
Dodaj komentarz