Skandynawski

Wybierz widok
Rozwiń opcje filtrowania
wyczyść wszystkie
0 produktów
Cena
Kategoria
Kolor
Wzór
Rodzaj
Sortowanie:
Patera metalowa SARA srebrny liść z wytłoczeniami - 45 x 16 x 3 cm
PROMOCJA -20%
NOWOŚĆ
Patera metalowa SARA srebrny liść z wytłoczeniami - 45 x 16 x 3 cm

Patera metalowa SARA srebrny liść z wytłoczeniami

45 x 16 x 3 cm
212,80 zł
Najniższa cena z 30 dni: 266,00 zł
Cena regularna: 266,00 zł

Styl skandynawski we wnętrzach - przytulny i minimalistyczny


Od lat styl skandynawski nie tylko w polskich wnętrzach cieszy się niesłabnącą popularnością. Trudno się temu dziwić, bowiem w tym stylu łatwo się zakochać jest on bowiem prosty, jasny i wypełniony światłem, a jednocześnie niezwykle funkcjonalny i bazujący na ekologicznych składnikach. Umeblowanie i wyposażenie wnętrz, tak jak kolorystyka w pokoju w stylu skandynawskim jest oparte na minimalizmie i prostocie. Mimo tych założeń wnętrza są bardzo przyjazne; ciepłe i przytulne. Skandynawski dom powinien też mieć dużo okien i przeszkleń aby zapewnić wnętrzu dużą ilość naturalnego światła.


Skąd się wziął styl skandynawski? – krótka historia


Styl zrodził się w ubiegłym wieku w Danii i charakteryzuje go prostota formy oraz funkcjonalność. Zrodził się z umiłowania natury i sympatii dla prostolinijności. Wywodzi się z modernizmu, a zapoczątkował go w ubiegłym wieku szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Wśród cech wyróżniających ten styl warte podkreślenia są brak ostentacji, przyjemność użytkowania ściśle łącząca się z funkcjonalnością, czyli ułatwianiem codziennego życia.


Główne cechy stylu skandynawskiego


Skandynawskie wzornictwo jest ściśle powiązane z proekologicznym podejściem, a także przywiązaniem do bliskości natury. We wnętrzach spotykamy naturalne materiały jak:
  • kamień,
  • drewno,
  • wiklina,
  • morska trawa,
  • len,
  • juta.

Eksponuje się piękno i fakturę materiałów, a inspiracje czerpane wprost z natury i przenoszone do wnętrz. Nowoczesny styl skandynawski cechuje się skromnością i funkcjonalnością.

Wnętrza emanujące światłem i jasnością wydają się zapraszać do odwiedzin. Wiąże się to z surowym klimatem północnej Europy, gdzie długie i mroźne zimy wymuszają na mieszkańcach spędzanie większości czasu w domach. Takie okoliczności sprawiły, że zaczęto urządzać domy w sposób przytulny i niezwykle przyjazny. By zapewnić wiele światła, okna są duże, zazwyczaj pozbawione dekoracji lub oszczędnie upiększone zwiewnymi, białymi firankami czy zasłonami z naturalnych tkanin takich jak płótno, etamina, batyst.


Skandynawski styl i jego paleta barw 


Skandynawskie wnętrze stawia na kolorystykę jasną, stonowaną i neutralną. Kolorystyka bazowa to przede wszystkim kolor biały, a także rozmyte i rozbielone beże oraz szarości. Jasna kolorystyka ścian i podłóg powoduje optyczne powiększenie wnętrza, a także sprawia, że są one jasne i wydają się bardziej przestronne. Dodatkowym kolorem kojarzącym się z minimalizmem i występującym we wnętrzu skandynawskim jest czerń, która jednak nie dominuje, a dopełnia aranżację. W niektórych kombinacjach stosowane są pastelowe odcienie błękitu, pudrowego różu, żółci czy mięty.


Jak dobrać dodatki w stylu skandynawskim


Wystrój skandynawski jest przytulny za sprawą wykorzystania w nim naturalnych materiałów, takich jak surowe drewno, skóra i len i wełna. Przywiązanie do natury i poszanowanie środowiska towarzyszą mieszkaniom w stylu skandynawskim od początku i na nich zasadza się skandynawski design. Dzięki tym założeniem mieszkanie w stylu skandynawskim mimo pozornego chłodu i surowości jest ciepłe w wyrazie. Wspomniane drewno wykorzystuje się przede wszystkim na podłogi meble. Wśród dodatków prym wiodą tekstylia: koce, pledy, dywany i makatki, a także narzuty w stonowanych barwach i z naturalnych tkanin jak wełna, bawełna, len czy juta. Nie może zabraknąć poszewek  z podobnych tkanin za to o różnych wzorach i fakturach: plecionych, wyszywanych, z frędzlami, chwostami czy  nadrukami. Wiszące lampy i mniejsze lampki stołowe z abażurami wyplatanymi z rattanu czy morskiej trawy oświetlają wnętrza. Wśród oświetlenia nie może też zabraknąć żywego ognia świec umieszczonych w przeróżnych lampionach i świecznikach. Ściany zdobią makatki i makramy, wyplatane ozdoby, a także obrazy i plakaty w podobnych, prostych i minimalistycznych ramach. Duży wybór dodatków oraz tekstyliów w stylu skandynawskim znajdziesz w sklepie internetowym Eurofirany.


Pomysły i inspiracje jak urządzić salon w stylu skandynawskim


Salon w stylu skandynawskim to miejsce jasne i przytulne, w którym czas chętnie spędza cała rodzina. Głównymi meblami są miękkie sofy i fotele, a także wiklinowy fotel na biegunach i pufy lub wyplatane siedziska, na wypadek odwiedzin gości. Rodzina skupia się przy niewysokim stoliku lub ławie gdzie odbywa się sesja gier planszowych lub wspólne oglądanie telewizji na kanapie. Meble o prostej formie, zazwyczaj z jasnego, niebarwionego drewna z widocznymi słojami, dodają wnętrzu ciepła. Wśród nich królują regały i witryny, a także odkryte półki. W oknach wiszą zasłony lub firany z lekkich i ekologicznych tkanin, takich jak len, etamina lub batyst. Na kanapie muszą się znaleźć się miękkie poduszki dekoracyjne w dużej ilości, a także dodatkowe pledy i koce. Więcej inspiracji do wnętrz w stylu skandynawskim znajdziesz w naszym sklepie online.