Eklektyczny

Wybierz widok
Rozwiń opcje filtrowania
wyczyść wszystkie
0 produktów
Cena
Kategoria
Kolor
Wzór
Rodzaj
Sortowanie:

Styl eklektyczny – sztuka łączenia przeciwieństw


Eklektyzm to styl, który nie lubi nudy, monotonii, nie trzyma się konwenansów i łamie zasady. Jednak błędem jest zakładanie, że styl eklektyczny jest połączeniem wielu stylistyk, że rządzi w nim przypadkowość i chaos. To styl nieco ekscentryczny, jednak w efekcie łączenia różnych elementów we wnętrzu prezentuje się jednak jako styl wyjątkowo przemyślany i zaplanowany. W stylu eklektycznym spotykają się różne stylistyki: nowoczesna i vintage, Artdeco i urban jungle, glamour i klasyczna, skandynawska i loftowa. Połączenie różnych smaków, które chcemy zamknąć we wnętrzu w stylu eklektycznym musi być przeprowadzone w sposób zaplanowany i metodyczny. Przemyślany projekt domu w stylu eklektycznym musi zawierać odpowiednie elementy, takie jak:
  • Motyw przewodni
  • Odpowiednie proporcje
  • Kolor bazowy
  • Łączenie starego z nowym
     

Kolor w roli głównej – barwy stylu eklektycznego


Postaw na umiar – wybierz konkretne zestawienia kolorystyczne. Bazuj na podobnych kolorach, a dodatki staraj się różnicować i dobierać na zasadzie kontrastu. Pamiętaj jednak, że wnętrze nie może być krzykliwe ani przeładowane mnogością barw. Jak zatem łączyć kolory w stylu eklektycznym? Eklektyczne wnętrze jest odważne, a kolory powinny być zróżnicowane. Po które kolory sięgnąć w stylu eklektycznym? Bardzo efektowne jest kontrastowe zestawienie bieli i czerni. Zawsze sprawdzą się odcienie bieli, beżów, brązów oraz szarości. Można je ze sobą łączyć, jak i bazować na jednym wybranym z nich odcieniu. Ważne są również faktury – w stylu eklektycznym sprawdzą się błyszczące powierzchnie łączone z matowymi, gładkie łączone z nadrukami lub podkreślone lśniącymi zdobieniami. Wisienką na torcie niech będą wyraziste dodatki – tutaj nie musisz obawiać się koloru: barwne poszewki dekoracyjne, obrazy o tematyce abstrakcyjnej czy wazony z przezroczystego szkła artystycznego - te i wiele innych dodatków znajdziesz w sklepie online Eurofirany.
 

Jak dobrać kolory w stylu eklektycznym?


Choć wnętrza w stylu eklektycznym uwielbiają kontrasty, wyraziste kolory i wzory oraz odważne zestawienia. Warto pamiętać, że tłem powinien być jeden lub dwa kolory bazowe. Nie musi to być wyrazisty, soczysty kolor, choć oczywiście możemy bazować na odważnym kolorze, dobierając stonowane dodatki. Możemy też zdecydować się na jasny, neutralny odcień z palety delikatnych beżów, piasku czy kremu. Dobrym kolorem bazowym może być również odcień z palety szarości – od gołębiej szarości, aż do odcienia stali – decyzja należy do nas. Główna zasada to przeciwwaga w łączeniu; wybierając jasny kolor ścian dobieramy ciemniejsze i zdecydowane kolory dodatków, i odwrotnie – przy ciemnych ścianach dla kontrastu dobrze wyglądają dodatki i meble w jaśniejszych odcieniach. Pomaga to w zachowaniu harmonii i proporcji, na której możemy oprzeć aranżacyjne ekstrawagancje.
 

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?


Styl eklektyczny to mówiąc krótko umiejętne łączenie innych stylów. Estetyka stylu eklektycznego musi zakładać pewne cechy, o których wspomnieliśmy wcześniej, aby wnętrze było spójne aranżacyjnie. Swobodne łączenie elementów możliwe jest przy znajomości zasad i odpowiednim wyczuciu smaku. Nie jest to łatwe zadanie, ale kierując się kilkoma zasadami, łatwo osiągnąć cel końcowy, który wart jest poświęcenia, bowiem salon w stylu eklektycznym jest pomieszczeniem klimatycznym i przytulnym. Eklektyzm w salonie łączyć powinien jeden kolor, a dzięki niemu zróżnicowane faktury, motywy i wzory mogą ze sobą współgrać na ścianach, podłogach i dodatkach. Łącz stare z nowym – do nowoczesnej bryły kanapy pasować będzie kawowy stolik na ludwikowskich nóżkach i ciężka komoda w stylu kolonialnym z rzeźbionymi elementami. W sklepie online Eurofirany znajdziesz wiele dodatków, którymi uzupełnisz wnętrze: od metalowych osłonek na doniczki, poprzez miękkie narzuty i koce, poszewki dekoracyjne,  po wazony i patery z ceramiki i szkła artystycznego.
 

Styl eklektyczny - dla kogo i w jakim domu się sprawdzi?


Dom w stylu eklektycznym to miejsce dla ludzi kreatywnych i nietuzinkowych, żyjących z pasją. We wnętrzach w stylu eklektycznym dobrze czują się ludzie o licznych zainteresowaniach, ciekawi świata. Eklektyzm we wnętrzach zasadza się na współczesnym modernizmie, oglądając się równocześnie wstecz, czerpiąc z minionych epok. Eklektyzm we wnętrzach daje przestrzeń dla pielęgnowania pasji i hobby. Salon w stylu eklektycznym to miejsce stworzone do eksponowania pamiątek, kolekcji i zbiorów z różnych dziedzin sztuki, architektury czy sportu. Z mieszkaniem w stylu eklektycznym najbardziej kojarzą się wiszące obok siebie  obrazy w pięknych ramach, grafiki, plakaty czy mapy wyeksponowane obok siebie. To miejsce połączy zarówno klasyczne dzieła sztuki, jak i współczesne designerskie grafiki, różnorodne meble z minionych epok, dodatki w stylu vintage wypatrzone na targu staroci, oraz przyniesione ze strychu dziadków sentymentalne pamiątki rodzinne.