Boho

Wybierz widok
Rozwiń opcje filtrowania
wyczyść wszystkie
0 produktów
Cena
Kategoria
Kolor
Wzór
Rodzaj
Sortowanie:
Obrus gobelinowy z motywem kwiatowym - 100 x 100 cm
PROMOCJA -20%
NOWOŚĆ
Obrus gobelinowy z motywem kwiatowym - 100 x 100 cm

Obrus gobelinowy z motywem kwiatowym

100 x 100 cm
96,72 zł
Najniższa cena z 30 dni: 120,90 zł
Cena regularna: 120,90 zł

Jak powstał styl boho i skąd pochodzi


Jeśli lubisz kolory, cenisz swobodę, a nawet nonszalancję w komponowaniu dodatków i dekoracji, z pewnością przypadnie Ci do gustu modny styl boho. Barwny, swobodny i fantazyjny, taki właśnie jest styl boho. Nurt ten ma długą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Swoją nazwę zaczerpnął od XIX-wiecznej bohemy – grupy wyróżniających się artystów, prowadzących swobodny styl życia wymykający się konwenansom i ogólnie pojętym normom. Aranżacja wnętrz w stylu boho utrwaliła się w latach 60-tych XX wieku wraz z epoką dzieci-kwiatów. Od tego czasu kojarzy się z mieszkaniami hipisów  - barwnymi i wypełnionymi meblami z drugiej ręki. Od  tego czasu styl utrwalił się i nadal pozostaje niezobowiązujący, bardzo młodzieńczy i lekki.
 

Cechy stylu boho


Jakimi wytycznymi kieruje się styl boho? Można pomyśleć, że przepis na styl boho, to praktycznie brak reguł. To stwierdzenie nie do końca jest prawdą. Rządzą nim bowiem przemyślane reguły, pozwalające na stworzenie swobodnego stylu opartego na nonszalancji i eklektyźmie.
 

Paleta kolorów dla stylu boho


Bazą dla stylu boho powinny być kolory ziemi: naturalne i lekkie odcienie beżów oraz rozbielonych szarości. W kolorach bazowych urządźmy wnętrze – pomalujmy ściany dobierzmy w tej palecie meble. Podłogi nie musza być nowe – mile widziane nadgryzione zębem czasu parkiety i deski. Luz i swoboda dotyczy doboru kolorów i wzorów widocznych na dodatkach – poduszkach, dywanach, narzutach, zasłonach i innych tekstyliach. Styl boho bazuje bowiem na swobodzie i nieskrępowaniu, podkreślając swoją fantazję wyrazistymi kolorami i wzorami zaczerpniętymi z różnych, często odległych od siebie kultur.
 

Wzory w klimacie boho


Styl boho we wnętrzach czerpie wzory i inspiracje m.in. z Orientu i szeroko pojętej egzotyki, łącząc ją ze swojskimi, ludowymi i folklorystycznymi motywami. Przykładem będą arabskie arabeski, wzór marokańskiej koniczyny, indiańskie łapacze snów, czy egzotyczne ornamenty obok haftowanych ludowych wzorów podhalańskich parzenic, czy wzorów łowickich, czy pozostałych motywów folk z Polski i ze świata.
 

Styl boho – jakie meble i tkaniny?


W modnym stylu boho królują meble z egzotycznego drewna. W pomieszczeniu znaleźć mogą się zarówno lekkie i ażurowe fotele i regały z rattanu czy wikliny, jak i masywne komody i szafy w stylu kolonialnym. Klimat boho bazuje na przypadkowości i eklektyźmie, dlatego na miejscu będą też meble z epoki vintage. Mile widziane są wszelkie niedoskonałości i ślady zużycia: stolik po dziadkach, szafka wyszukana na targu staroci. Pięknie współgrają z nim lampy z abażurami z naturalnych surowców; wyplatane z palmowych liści, rattanu czy morskiej trawy.

Wśród dodatków trzeba wymienić kilka motywów wysuwających się na pierwszy plan, są nimi: tekstylia w nasyconych kolorach z kontrastującymi wzorami, takie jak orientalne dywany, rustykalne kilimy i makatki, patchworkowe narzuty. W oknach zasłonki z lekkiego batystu, lnu czy etaminy, a nad łóżkiem baldachim z przezroczystych, lekkich i wzorzystych tkanin.
 

Mniejsze i większe dodatki w stylu boho


Wśród mniejszych dodatków obecne są wszędzie ażurowe świeczniki i ozdobne lampiony, wyplatane kosze czy inkrustowane szkatułki oraz zielone egzotyczne rośliny. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne dodatki z dalekich podróży; znajdziemy tu metalowe orientalne lampy, indyjskie słonie, posążki Buddy, znane od starożytności makramy i indiańskie łapacze snów czy ciekawe, wyplatane z naturalnych materiałów parawany i dekoracje ścienne. 
 

Czym jest styl boho i do kogo pasuje


Styl boho kojarzy się z letnią swobodą, egzotycznymi podróżami i intrygującymi przygodami. Styl boho to idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących swobodę, kreatywność i wolność. To nieskrępowana i swobodna atmosfera mieszkań hipisów, wypełnionych przypadkowymi meblami i barwnymi dodatkami w duchu etno i opt-art oraz najprzeróżniejszymi wiszącymi ozdobami z różnych stron świata.  Wszystko to sprawia, że aranżacja wnętrza w stylu boho wprowadza do mieszkania nastrój beztroskich wakacji, w który możemy się szybko i bezpiecznie przenosić tuż po powrocie z pracy do domu.