Rustykalny

Wybierz widok
Rozwiń opcje filtrowania
wyczyść wszystkie
0 produktów
Cena
Kategoria
Kolor
Wzór
Rodzaj
Sortowanie:

Charakterystyka i cechy stylu rustykalnego

 
Styl rustykalny to styl dla ludzi lubiących kontakt z naturą, doceniających piękno naturalnych materiałów i kolorów ziemi. Wnętrze rustykalne pozwala odetchnąć po trudach dnia, sprawia że czas zdaje się płynąć wolniej, uspokaja i wycisza.  Współczesne, umiejętnie skomponowany wnętrze w stylu rustykalnym można urządzić nawet w centrum miasta. Będzie się ono charakteryzować ludową stylistyką połączoną z nowoczesnym wykończeniem. Jakie są zatem cechy tego nietuzinkowego stylu i po czym rozpoznamy takie wnętrze?

Cechy stylu rustykalnego:
 
 
  • drewniane meble przeniesione z wiejskiej chaty
  • naturalne i bliskie naturze materiały
  • barwy ziemi
  • bliskość natury
  • ludowe elementy
  • stare sprzęty ze śladami użytkowania
  • rośliny, kwiaty i zioła w ceramicznych donicach


Krótka historia stylu rustykalnego

 

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od angielskiego słowa rustic – wiejski. Styl rustykalny czerpie inspirację głównie klimatów wiejskich. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to do budowy domów używano tanich i powszechnie dostępnych materiałów – drewna, kamienia, czy słomy. Wówczas rustykalne domy powstawały zatem raczej z przymusu niż wyboru. Dziś trend stał się tak modny, że często gości pod naszymi strzechami; wykorzystywane są elementy tego stylu np. w mieszkaniach, jak i całe domy po remoncie zyskują charakter typowo wiejski. 


Styl rustykalny dla kogo?


Wnętrza w stylu rustykalnym przypadną do gustu ludziom tęskniącym za sielskim życiem na wsi oraz ceniącym obcowanie z naturą. Przypadnie do gustu ludziom zachwycającym się jednocześnie prostotą, ludowością, stylem boho oraz etno. Styl rustykalny czerpie głównie z klimatów wiejskich; cechuje go prostota, bezpretensjonalność i bliskość natury.

Każdy, kto w dzisiejszych czasach czuje się zmęczony ciągłym biegiem, potrzebuje oddechu, spokoju, przytulnego i bezpiecznego azylu, a przy tym tęskni za wiejską sielanką, będzie zachwycony bezpretensjonalną swojskością rustykalnego stylu.


Warto postawić na styl rustykalny

 

Nowoczesny styl rustykalny nie musi ograniczać się do wiejskiego domu pod lasem. W obecnych czasach wnętrza w stylu rustykalnym spotkać możemy w samym centrum wielkiej metropolii. Styl rustykalny, co to znaczy i dlaczego warto na niego postawić? Jest to styl swojski, naturalny i bezpretensjonalny. Nie epatuje nadmiarem dekoracji, dlatego nie męczy nadmiarem bodźców, wręcz przeciwnie – uspokaja i koi, a także jest nostalgiczny i sentymentalny, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa z wakacji spędzanych na wsi u dziadków w otoczeniu natury, domowych zwierząt i kwiatów.

Styl rustykalny pozostaje w opozycji do pogoni za nowoczesnością i najnowszymi technologiami, wszechobecnego plastiku i blichtru. Jest surowy, a jednocześnie przytulny i swojski.


Rustykalne wnętrza – co je wyróżnia?

 

Swojskie wnętrze rustykalne łączy w sobie jednocześnie surowość i przytulność. Atmosferę tworzy tęsknota za sielską wsią oraz bliskością natury. We wnętrzu króluje surowe drewno - na meble składają się głównie drewniane stoły, ławy i ciężkie komody z widocznymi słojami i spękaniami. Na ścianach i podłogach widoczne są elementy z naturalnego kamienia, sufity podpierają drewniane dźwigary lub solidne belki często nadgryzione zębem czasu.

Wnętrze emanuje naturalnymi barwami – podstawą jest biel i beż. Ludowe wzory na tkaninach, makatkach i obrazach odzwierciedlają tęsknotę za wsią. Wśród nich wyróżniają się kolorowe kwiaty, pasy i krata.
 

Styl rustykalny – sielski salon Twoich marzeń!


Urządź salon swoich marzeń! Spraw by odpoczynek po ciężkim dniu pracy był relaksujący i oddziaływał na wszystkie zmysły. Spokój, cisza i naturalne światło wpadające przez przestronne okna to podstawa salonu rustykalnego. We wnętrzu mile widziany jest kominek, a obok drewno kominkowe ułożone w pryzmę. Ciężkie drewniane meble w starym stylu oraz kanapy tapicerowane tkaninami w jasnych barwach, a na podłodze  jutowy dywan wyplatany ręcznie, tworzą klimat nowoczesnego salonu w stylu rustykalnym. Nie zapomnij o dodatkowych kocach i pledach. Pięknie wyglądać będzie również owcza lub bydlęca skóra jako dodatek na kanapie czy podłodze.

W oknach pojawią się proste, śnieżnobiałe firanki z tkanin takich jak etamina czy batyst. Częste motywy na zasłonach to drobne kwiaty tzw. łączki, a także motywy roślinne.  Lniane zasłonki czy delikatne zazdrostki zdobione koronką to element mile widziany i budujący przytulny nastrój. Na tekstyliach znajdziemy elementy folkowego wzornictwa. Miłym akcentem są zielone rośliny i kwiaty w ceramicznych donicach i glinianych naczyniach, a w ceramicznym wazonie powinny znaleźć się świeże polne kwiaty i zioła, a zimą bukiety naturalnej suszonej trawy lub suszonych naturalnych kwiatów.